Ambush marketing na Euro 2012

Kto wygrał EURO 2012?
 
W tej konkurencji liczba zawodników nie jest tak duża jak wśród drużyn narodowych.  Wytypowanie zwycięscy nie powinno być tak skomplikowane natomiast nie możemy liczyć na kurki z warszawskiego ogrodu zoologicznego, które mają być pomocne na Euro, bo jak wiadomo kurki piwa nie piją. Poniżej opisu zawodników trochę marketingowych statystyk dla lepszego typowania. 
 
 
 
 
 
 
Tak więc przedstawiam zawodników: 

 
 
Carlsberg – Jedyne Oficjalne Piwo UEFA 2012 TM jak głosi slogan reklamowy na stronie www. Chyba nie przez przypadek slogan odnosi się do oficjalności nie do piłkarskich emocji. Producent chwali się, że historia jego związków z Euro sięga 1988 roku. Atuty zawodnika to: prawo do używania nazwy Euro 2012, możliwość sprzedaży na stadionach i strefach kibica. 

 
 
 
 
 
Warka – Sponsor reprezentacji Polski w 2012 roku. Nie ma prawa do użycia  nazwy Euro 2012 ale sobie radzi przez sponsoring polskiej reprezentacji narodowej w roku 2012. Dobrze jest przypomnieć, że zawodnik, który wygrał Euro 2008 czyli Tyskie (najwięcej sprzedał piwa) miał taką samą sytuację. Według badania Warka prowadzi w rozpoznawalności związku marki z Euro 2012 bijąc oficjalnych i zupełnie nieoficjalnych konkurentów. Zawodnik zasłyną kontrowersyjną kampanią „Do Hymnu”. 

 
 
 
 
 
 Tyskie – Obrońca tytuły z roku 2008 kiedy to „spontanicznie” wywieszane flagi dopingowały naszą drużynę, a tyskie cieszyło się jeszcze oficjalnymi sponsoringami drużyny. Teraz byłe gwiazdy piłki nożnej Boniek, Figo, van Basten wraz z byłym sponsorem reprezentacji zapraszają nas na „5 Stadion” wiedząc dobrze, że większość piwa i tak wypijemy w domach czy pubach. 

 
 
Za przyjemność bycia sponsorem lokalnym Euro podobno trzeba było zapłacić 15 – 20 mln, za sponsoring reprezentacji nie wiem ile natomiast ciekawym pytaniem byłoby ile trzeba więcej wyłożyć w reklamie aby zniwelować te wydatki. Próbują to robić zawodnicy nieoficjalni. 

 
Według badań Homo Homini wyścig o świadomość Polaków wygrywa Warka z 20% rozpoznawalnością swoich nieoficjalnych związków z Euro, drugi jest Carlsberg notujący 13%, trzeci oraz czwarty Tyskie 12% i Lech 10% (ostatni zawodnik sam z siebie nie bierze udziału w tym starciu może zielony kolor kojarzy się z jednym z konkurentów). Badanie z marca pokazuje, że wszystko się jeszcze może zdarzyć. Pierwsze piwa otworzymy w czwartek 7 czerwca kiedy to wystartują strefy kibica i piątek 8 czerwca przed telewizorami. 

 
 
 
Kto wygra Euro 2012? 
 
Komentujcie na zaproponowanych zawodników lub dorzućcie swojego, który się liczy w grze. 

 
Dyskusja na Linkedin wystarczy kliknąć: