Czego szuka marketing w google?

Bazując na Google Insights można sprawdzić jak w czasie zmieniało się zainteresowanie
poszczególnymi frazami wyszukiwanymi w Google. Jest to dość przydatne narzędzie, dla marketingu, do mierzenia zainteresowania swoją dziedziną. Zwłaszcza kiedy produkt/usługa jest innowacyjna.Firma Marketo sprawdziła zainteresowanie pojęciami związanymi z generowaniem popytu i automatyzacją marketingu i porównała to z pojęciem „generowanie leadów” (lead generation) używanym w marketingu B2B już wcześniej.

Co widać na infografice? Przede wszystkim to, że w roku 2008 pojęcia z dziedziny generowania popytu były zupełnie obce (0 nie oznacza, że wyszukiwań nie było tylko, że było ich tak mało, że nie zostały zebrane w statystyki). W 2010 czyli po dwóch latach pojęcia takie jak lead nurturing, lead scoring czy marketing automation znacząco zyskały 62 – 67 (Google pokazuje agregowane dane w skali 0-100, dla chętnych więcej informacji na Google Insights).

Przypominało mi to obecną sytuację w Polsce, gdzie prawnie nikt nie wie, czym są marketing generowania popytu i automatyzacja marketingu. Sprawdziłem. Dla pewności i po polsku i po angielsku.
Terminy takie jak „automatyzacja marketingu”, „marketing automation”, „lead scoring”, „lead nurturing”  nie klasyfikują się w Polskimi internecie do statystyk wyszukiwanych fraz.

Czy biorąc za wzór marketerów światowych wszyscy w Polsce będą o tym mówili za 2 lata?
A jeśli tak to kto pierwszy ten wygrywa.

Więcej o generowaniu popytu i automatyzacji marketingu na Metamarketing.eu